Kép: MTAÁprilis végén a HUN-REN tizenhárom intézményének vezetője nyilatkozatban azt kérte, hogy a felálló új kormány módosítsa a HUN-REN-törvényt. Legfontosabb kérésük a kutatói önkormányzatiság és a kutatási intézmények teljes tudományos, gazdasági és működtetési önállóságának biztosítása. A HUN-REN alapító jogait kapja meg az MTA, a finanszírozás forrása pedig kerüljön át az Akadémia fejezetébe. Amennyiben a kutatóhálózat az MTA keretein belül működhet tovább, javasolják az intézmények integritásának, szervezeti önállóságának és működési autonómiájának megőrzését, biztosítva ezzel a köztestületi és irányítási struktúráktól való függetlenséget. A témához tartozik, hogy a közelmúltban az ELTE-nek átadott négy társadalomtudományi központ is visszatérne az Akadémiához. Az MTA örömmel visszafogadná az intézeteket, hangsúlyozva, hogy a kutatóhálózat egységét és nemzetközi versenyképességét meg kell őrizni.
A következő időszak fontos kérdése, hogy lehet-e egyensúlyt teremteni autonómia, stabil finanszírozás és hatékony irányítás között. Ez az elmúlt években nem sikerült, márpedig időtálló megoldás kell, hiszen a tét a magyar tudományosság jövője.•