2026. május 8.

Szerző:
Ötvös Zoltán

Változások kora

Izgalmas időszakot élünk. Az április 12-i választások után az élet minden területén változások várhatók, amiből nem maradhat ki a hazai tudományosság sem. Május elejé­től új vezetőség irányítja a Magyar Tudományos Akadémiát, és mindjárt egy különös helyzetet kell kezelni: mi legyen a 2019-ben elcsatolt/leválasztott intézethálózat sorsa?

Kép: MTA

Április végén a HUN-REN tizenhárom intézményének vezetője nyilatkozatban azt kérte, hogy a felálló új kormány módosítsa a HUN-REN-törvényt. Legfontosabb kérésük a kutatói önkormányzatiság és a kutatási intézmények teljes tudományos, gazdasági és működtetési önállóságának biztosítása. A HUN-REN alapító jogait kapja meg az MTA, a finanszírozás forrása pedig kerüljön át az Akadémia fejezetébe. Amennyiben a kutatóhálózat az MTA keretein belül működhet tovább, javasolják az intézmények integritásának, szervezeti önállóságának és működési autonómiájának megőrzé­sét, biztosítva ezzel a köztestületi és irányítási struktúráktól való függet­lenséget. A témához tartozik, hogy a közelmúltban az ELTE-nek átadott négy társadalomtudományi központ is visszatérne az Akadémiához. Az MTA örömmel vissza­fogadná az intézeteket, hangsúlyozva, hogy a kutatóháló­­zat egységét és nemzetközi versenyképességét meg kell őrizni. 

A következő időszak fontos kérdése, hogy lehet-e egyen­súlyt teremteni autonómia, stabil finanszírozás és haté­kony irányítás között. Ez az elmúlt években nem sikerült, már­pedig időtálló megoldás kell, hiszen a tét a magyar tudományosság jövője.•

 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024  2025  2026
Címkék

Innotéka